Czasem jedzenie bywa szkodliwe dla mopsów

Żywieniepies mops z kostką w zębach psa do niedawna nie stanowiło większego problemu i nie przykładano do niego należytej wagi. Brak świadomości na temat licznych chorób, jakie wiążą się z nieprawidłowym odżywaniem zwierząt powodowała, ze psy krócej żyły i szybciej traciły atuty psiej urody. Obecnie świadomość właścicieli czworonogów jest dużo wyższa. Wpływ na to mają także firmy zajmujące się produkcją żywności dla zwierząt, które stworzyły wiele wyspecjalizowanych karm, których zadaniem jest dostarczenie psu odpowiednio zbilansowanych składników.

Żywienie mopsa nie różni się od żywienia innych małych psów. Należy pamiętać o tym, żeby zapewnić psu odpowiednią ilość białka i witamin, co stanowi podstawę każdej psiej diety. Mopsy nie są psami aktywnymi fizycznie i wolą zacisze domowe od zabawy na świeżym powietrzu, co należy uwzględnić w sposobie żywienia, ponieważ zapotrzebowanie energetyczne jest u nich bardzo niskie. Składniki konieczne do rozwoju dzielimy zwykle na: budulcowe, czyli białka i substancje mineralne oraz energetyczne, czyli węglowodany i tłuszcze, a także składniki regenerujące, w postaci witamin, minerałów i błonnika. Każdy z tych elementów jest konieczny dla zachowania zdrowia i urody psa.

W okresie wzrostu należy podawać większą ilość produktów bogatych w wapno i fosfor. Niektórzy z hodowców wskazują skorupki jaj jako najlepsze źródło wapnia. Podawać je można zmielone i zmieszane z karmą. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na wapń można z powodzeniem zastosować produkt dla ludzi kupiony w aptece, który nadaje się także dla piesków. Karma dla szczeniaków musi być bogata w białko, które powinno stanowić około 80% całego posiłku, z czego około 15% powinny stanowić warzywa (szczeniętom do 3 miesiąca należy podawać je tylko ugotowane), a 5% to tzw. wypełniacze, czyli węglowodany (ryż, kasza, chleb, makaron). Pokarm powinien być szybko przyswajalny i lekkostrawny. W okresie szczenięcym podawany jest psom kilka razy dziennie (zwykle 4 lub 5 posiłków).

Proporcje te zmieniają się wraz z wiekiem psa, którego zapotrzebowanie na energię zmniejsza się. W przypadku dorosłych mopsów karmienie powinno opierać się na zasadzie ograniczania spożycia kalorii.

Psa nie wolno żywić słodyczami, szczególnie czekoladą, która powoduje zaparcia, ale też ze względu na zawartość theobrominy (działanie jest porównywalne do kofeiny), może być dla psa chorobotwórcza. Mopsy powinny unikać także jedzenia winogron i rodzynek, ponieważ mogą one powodować u nich choroby nerek. Zakazane są także kości drobiowe, które powodują uszkodzenia przełyku i ścian żołądka. Należy też wykluczyć z diety wątróbkę, która jest dla mopsów szkodliwa, ze względu na obecność zbyt dużego stężenia witaminy A, co może wywołać tzw. hiperwitaminozę. Ponadto należy wystrzegać się cebuli i aromatycznych przypraw, a szczególnie soli, która bardzo im szkodzi.

Kasza, stosowana jako wypełniacz, jest produktem zdrowym, ponieważ zawiera wiele witamin z grupy B i nadaje uczucie sytości. Niestety zbyt długo jest ona trawiona i zalega w żołądku, co może wywoływać u psa ogromne problemy trawienne, dlatego należy je karmić nią z umiarem lub zrezygnować z niej w ogóle. Podobnie rzecz się ma z grochem, fasolą i innymi roślinami strączkowymi, które są dla psiaków wyjątkowo ciężkostrawne, a poprzez to szkodliwe. Do diety naszego psa warto czasami dodać pieczywa, jako urozmaicenia menu, ale zawsze należy pamiętać, by było ono czerstwe.

Leave a Reply