Czym nakarmić mopsa?

mops leży na łóżku i gryzie przysmakPies jest zwierzęciem mięsożernym, dlatego w jego żywieniu białko zwierzęce musi stanowić bazę, do jakiej dodajemy kolejne składniki. Dieta, aby spełniała oczekiwania musi być prawidłowo zbilansowana, a karmiony przez nas pies nie może być głodny, ani przejedzony. Zanim zdecydujemy się na pupila warto dowiedzieć się co robić, by zapewnić mu właściwą opiekę.

Psy tej rasy charakteryzuje przede wszystkim wielkość. Są małe, zwykle osiągają wzrost od 30 do 35 cm oraz wagę około 7 kg. Wyróżnia go także spłaszczony pyszczek, wada zgryzu oraz Jest bardzo dobrze przystosowany do mieszkania w małych pomieszczeniach i nie jest wymagający odnośnie zapewniania mu odpowiedniej dawki ruchu – zwykle krótki spacer spełnia oczekiwania psa i pozwala na zachowanie zdrowia (zbytnie obciążanie pod względem wysiłku fizycznego może być dla niego nawet szkodliwe). Żywienie mopsa nie jest wymagające, ale należy pamiętać aby posiłek był właściwie zbilansowany i zawierał wszystkie konieczne dla zachowania zdrowia i urody składniki.

Karma dla mopsa dostępna w sprzedaży jest odpowiednia dla psów tej rasy, ale wielu hodowców uważa taką formę żywienia za niewłaściwą. Inną formą żywienia psa jest własnoręcznie przygotowanie dla niego posiłku. Mięso powinno być głównym składnikiem, ale powinno być wzbogacone warzywami oraz ryżem, kaszą (choć jest ona przez pieski dłużej trawiona), chlebem i bułkami (zawsze czerstwymi) lub makaronem. Psu rzadko podajemy ziemniaki. Jeśli jednak zdecydujemy się na nie należy je bardzo rozgnieść i rozgotować. Można psu podawać także produkty mleczne, właściciele tych czworonogów często podkreślają, że pieski uwielbiają ser biały uważając go za prawdziwy przysmak. Podobnie jajka są lubiane przez zwierzęta, ale nie mogą one być podawane zbyt często, jednakże mogą one zastępować mięso i być źródłem białka. Warto dodać do diety mięso nieprzetworzone i surowe. Wielu hodowców zaleca podanie go przynajmniej raz w tygodniu. Psy lubią też kości, dlatego warto mu czasem je serwować. Pamiętajmy jednakże, że kość jaką zjada pies nie może być gotowana, ponieważ w takiej formie może pokaleczyć przełyk  i inne organy wewnętrzne. Szczególnie niebezpieczne są kości kurczaka. Kości mają mało wartości odżywczych, nie są więc niezbędne dla funkcjonowania organizmu, zatem można je podawać rzadko lub zrezygnować z nich w ogóle.

Właściciele psów rasowych decydują się jednakże na gotowe karmy, które były już podawane w postaci karm startowych najmłodszym szczeniaczkom. Największa popularnością wśród dostępnej na rynku różnego rodzaju karmy dla mopsów cieszą się marki:  Royal Canin Pug Mops Adult, Royal Canin Breed Pug Adult, Royal Canin Breed Pug Junior, Premium Edge,  Eukanuba, Acana Wild Prairie. Formuła tych mieszanek ma za zadanie odpowiednio odżywić psa, zadbać o jego urodę i zdrowie, czyli pielęgnować jego skórę i sierść oraz wspomagać układ trawienny naszego pieska. Suchą karmę należy rozmiękczyć. Aby była ona lepiej trawiona i nie wywoływała ciężkich do wyleczenia schorzeń układu trawiennego, powinna być namoczona w ciepłej i przegotowanej wodzie lub rosołku.

Ważne w żywieniu piesków jest dostosowanie ilość karmień do wieku pieska. Kiedy ma 6-10 tygodni powinno się go karmić 5 razy w ciągu dnia. Starszy piesek (3-6 miesięcy) wymaga już 3 karmień, a pies w wieku od 7 miesięcy do roku powinien być karmiony jedynie 2 razy. Roczne i starsze psy mogą być karmione raz dziennie i taka forma zaspokaja ich potrzeby.

 

 

Leave a Reply