Jak dbać o płaskonosego pupila?

pies rasy mops płowego umaszczenia - zdjęcie do artykułu dotyczącego jak dbać o mopsaJest reprezentantem jednej z najbardziej urokliwych psich ras. Mops – to sympatyczny i zawsze w dobrym nastroju towarzysz człowieka. Poza tym jest bardzo uczuciowy i silnie przywiązany do rodziny. Jednak, aby w pełni cieszyć się z towarzystwa tego wesołka, trzeba odpowiednio o niego dbać.

Dobra opieka wiąże się z dbałością o zdrowie psa. Ważne jest, by utrzymywać mopsa w czystości oraz zapewnić mu dobre i regularne karmienie. Istotną sprawą jest też tu obserwacja psa i prawidłowe reagowanie w przypadku pojawienia się wszelkich nieprawidłowości. Każdy właściciel mopsa powinien zwrócić uwagę na kupki pupila, częstotliwość oddawania moczu, nadmierny apetyt lub jego brak, a także zachowanie np. drapanie. Bardzo ważną sprawą jest zapewnienie psu bezpieczeństwa. Mops powinien mieć swoje miejsce w domu.

Szczególnej troski wymaga wygląd pieska: jego krótka kufa, uszy, pazurki. Przewód nosowy mopsa jest znacznie krótszy niż u innych ras. Efektem tego mogą być problemy z wentylacją zwłaszcza w upalne letnie dni. Należy więc pamiętać o tym, aby pieska nie przegrzewać, na spacery wyprowadzać najlepiej po południu i wieczorem, kiedy jest chłodniej lub w dni mniej słoneczne i wietrzne.

Ważną częścią pielęgnacji mopsa jest czyszczenie bruzdy nosowej, znajdującej się pod fałdem skóry nad nosem zwierzęcia. W miejscu tym może gromadzić się brud i złuszczony naskórek, co może powodować powstawanie infekcji. Zabieg czyszczenia tej bruzdy można przeprowadzić przy użyciu wacika zwilżonego wodą lub mleczkiem kosmetycznym. Taka pielęgnacja wymaga systematyczności i wykonuje się ja przynajmniej raz w tygodniu, a w upalne dni częściej, zależnie od powstałej konieczności.

Kolejnym elementem higieny mopsa jest czyszczenie uszu. Do zabiegu wykorzystać można wacik. Po oczyszczaniu nim ucha, przeciera się ucho specjalnym płynem przeznaczonym do pielęgnacji uszu psa.

Obcinanie pazurków u mopsów nie zawsze jest koniecznością. Ścierają sobie je podczas spacerów i harców na dworze. Jeśli jednak taka potrzeba zajdzie, warto użyć obcinaczek do pazurków dla zwierząt (w żadnym wypadku nie nożyczek), dzięki czemu mamy pewność, że nie skaleczymy pupila. W sprawie obcinania pazurków warto poradzić się lekarza weterynarii.

Pies ten nie wymaga częstych kąpieli, jest raczej czystym zwierzęciem, pozbawionym charakterystycznego „psiego zapachu”. Warto jednak pamiętać, żeby podczas kąpieli nie przeziębić go, używać szamponów wyłącznie dla psów i przede wszystkim nie zniechęcić i nie wystraszyć.

Nieodłączną częścią pielęgnacji psa jest karmienie. Mops to zwierzę, które lubi zjeść dużo. Dlatego też rozsądny właściciel powinien dozować mu jedzenie. Można próbować samodzielnie przyrządzać posiłki, jednak znacznie łatwiejszym i bezpieczniejszym sposobem karmienia mopsa jest po prostu zastosowanie gotowej karmy, odpowiednio zbilansowanej i dostosowanej do wieku i ogólnego stanu zdrowia psa. Takie karmienie pozwoli uniknąć zwierzęciu nadwagi i problemów zdrowotnych.

Dbałość o psa wiąże się również z ochroną przed chorobami. Można ją uzyskać dzięki szczepieniom ochronnym i odrobaczeniu. Mops, tak jak każdy inny pies, powinien być szczepiony przeciwko chorobom wirusowym, takim jak: nosówka, kaszel kenelowy, zapalenie wątroby, parwowirozie czy leptospirozie, a także wściekliźnie. Pierwsze w życiu mopsa szczepienia wykonuje się jeszcze u hodowcy. Podobnie systematycznie powinno się dokonywać odrobaczania psa. Wszelkie szczepienia i odrobaczania należy ustalać z weterynarzem.

Innym ważnym elementem dbałości o mopsa jest ochrona przed kleszczami, które mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób, w tym boreliozy. Warto więc chronić zwierzę przez zastosowanie różnych specyfików odstraszających kleszcze (np. kropli, którymi naciera się sierść zwierzęcia) lub obroży, które mogą być noszone przez psa przez cały rok.

Dbałość o psa związana jest z wychowaniem i nauką czystości. Ważna jest tu skuteczna komunikacja między właścicielem i psem, pozwalająca uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Prawidłowo prowadzony mops to pies zrównoważony, mądry, zdyscyplinowany.

Leave a Reply