Jaki mops jest każdy nie wie, czyli co nieco o charakterze

pies mops biegnący z piłką w zębach - mopsy mają radosny charakterKażda rasa psa ma kanon cech stałych przypisanych do rasy. Owczarek niemiecki – mądry, posłuszny, karny, jamnik – silna osobowość, upór, zaciętość, a nawet złośliwość (właściciele twierdzą, że jamnik potrafi zapamiętać od kogo dostał gazetę i zemścić się na ulubionym kapciu tej osoby). Jednak nie każdy owczarek jest karny, nie każdy jamnik będzie kalkulował, kto go skrzywdził i nie będzie planować zemsty. Owszem, są kanony, które będą łączyć daną rasę psa. Ale, to jaki będzie miał pies charakter, nie wywodzi się z jego przynależności do rasy. Jeden będzie się zachowywał jak malutki rozkoszny psiak o wielkich gabarytach, drugi zaś mimo niskiego wzrostu będzie miał waleczne serce.

Mówiąc o charakterze mopsa, nie można „wrzucić do jednego wora” cech, które pies będzie posiadał, bo jest mopsem. Może być on towarzyski, nie widzieć świata poza człowiekiem, którego posiada, może być chętny do zabaw, lub bardziej oddawać się kompletacji otoczenia. Z tego powodu opisując charakter mopsa, oprę się na tendencjach charakterologicznych tego czworonoga i nie będę tego stosować jako twardą regułę.

To małe, szczęśliwe, rozbawione, urokliwe psiaki, który ujmuje serce człowieka swoją figlarnością. Cały świat jest jego miłością. Cierpliwie znosi szaleństwo dzieci, dobrze się czuje w towarzystwie osoby starszej lub niepełnosprawnej. Odznacza się zgodnością i chęcią nawiązywania kontaktów. Mopsy chodzą krok w krok za swoim panem i pozostałą częścią rodziny. Nikogo nie faworyzuje. Przeciwnie, świetnie się czują w większej grupie, zarówno ludzkiej jak i psiej. Gdy do towarzystwa mają innego mopsa, stają się „papużkami nierozłączkami”. Psy tej rasy mają swoje motto w życiu „nigdy dość głaskania i przytulania”. Łatwo więc wywnioskować, że pies ten nie będzie szczęśliwy pozostawiony na wiele godzin samotnie w domu. Psiak ten nie odbiera nikogo wrogo. Gdy mamy gości, każdy zostanie podarowany częścią ogromnego serca w niewielkim ciałku. O mopsach mówi się „multi in paro”, czyli dużo w małym. A dużo jest wszystkiego: zawsze dobry humor, ogromna miłość do rodziny, wrażliwość, łagodność, przywiązanie, oddanie, przyjazne usposobienie, towarzyskość.  Do tego wszystkiego nie potrzebuje dużo, wymagających aktywności spacerów, nie potrzebuje domów z ogromnymi ogrodami, choć nie ma nic przeciwko nim. Dobrze się czuje w małych mieszkankach, u boku swojej ludzkiej rodziny. Jedyne wymaganie, to ktoś do kochania i do przytulania. I miska jedzenia. Jedyna cecha charakteru mopsa, która może, ale nie musi być uznana za jego wadę, są to odgłosy, które wydaje z racji bardzo krótkiego nosa. Mopsik sapie, chrząka i chrapie jak stary niedźwiedź. Z tego powodu osoby, które lubią całkowitą ciszę, mają bardzo wrażliwy słuch, lub są po prostu bardzo nerwowe, muszą zastanowić się, czy to właśnie ta rasa sprawi, że i one i psy będą najlepszymi kompanami trwającymi w przyjaźni na długie lata.

Leave a Reply