Mops cena – dlaczego mops tyle kosztuje?

leżący na liściach pies rasy mops ilustrujący artykuł o cenie mopsówRasowe mopsy, tak jak inne rasowe psy, dzięki racjonalnej hodowli są zwierzętami dziedziczącymi fizyczne i psychiczne cechy określone wzorcem . Trzeba pamiętać, że wysoka cena mopsa jest pochodną wielu czynników wchodzących w koszty wyhodowania rasowego mopsa. Pseudohodowcy psów obciążeni są zalewie niewielkimi kosztami związanymi głównie z karmieniem szczeniąt, choć i tutaj koszty te są zazwyczaj mniejsze niż u prawdziwego hodowcy, który nie oszczędza na karmach i stara się odpowiednio dobrać wyżywienie zarówno dla szczeniaków, jak i dla samej karmiącej suczki..

Hodowca rasowego mopsa, oprócz kosztów wyżywienia, zobowiązany jest ponieść inne wydatki z tytułu hodowania rasowego psa. Musi bowiem opłacać składki w organizacjach, których jest członkiem, zarejestrować przydomek hodowlany i hodowlane psy. Poza tym ponosi również koszty uzyskania licencji hodowlanej, na co składa się uczestniczenie w wystawach i zdobywanie tytułów. Kosztem jest również krycie suczki i nierzadko sprowadzenie psa z zagranicy w celu uniknięcia skrzyżowania zbyt spokrewnionych ze sobą zwierząt. Dodatkowo w skład ceny mopsa wchodzą opłaty związane z opieką weterynaryjną i szczepieniami ochronnymi. Są to również wydatki związane z przeglądem miotu, kartami kopulacji, kartami miotu, wyrobieniem tatuaży i metryk. Dodatkowo na cenę mopsa może się nałożyć koszt wyprawki szczeniaka.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe koszty, cena mopsa nie będzie niska, tak jak u pseudohodowcy, który ponosi zaledwie ułamek kosztów prawdziwego hodowcy.

Decydując się na zakup psa, trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że psy u pseudohodowcy mogą wcale nie posiadać cech danej rasy, mimo podobieństwa fizycznego. Może się bowiem okazać, że charakter psa znacznie odbiega od tego, ustanowionego we wzorcu. Kupując mopsa z hodowli mamy pewność co do psychicznych i fizycznych cech psa, poznajemy warunki, w jakich był hodowany, możemy przyjrzeć się rodzicom szczeniaka, a poza tym dostajemy cenne wskazówki dotyczące dalszego postępowania z przedstawicielem danej rasy. Pies z pseudohodowli może być obciążony wadami genetycznymi, ukrytymi deficytami czy chorobami, których leczenie może pochłonąć znaczące koszty.

Choć nierzadko wysoka cena rasowego mopsa może zniechęcać, to jednak warto się zastanowić i przeanalizować wszelkie plusy i minusy. Często jest ona jedynie zwrotem kosztu wyhodowania zwierzęcia.

Leave a Reply