O chorobach mopsów słów kilka, czyli co dolega naszemu pupilowi?

pies rasy mops leżący w koszyku Często, mimo naszych starań, zabiegów i naszej troski, zdarza się, że zachoruje nasz pupil. Bez względu na rasę, każdy z nich choruje. Są jednak choroby, które są niejako przypisane do danej rasy. Warto zatem znać je, aby dać czas do zareagowania i leczenia psiaka. Najczęstszymi chorobami przypisanymi do mopsa są: choroba serca. Dochodzi do niej w wyniku wady budowy tego organu, lub po nagłych i postępujących zaburzeniach w krążeniu krwi. Prowadzi do nadmiernego zmniejszenia ciśnienia, zasłabnięcia, czy utraty przytomności. W przypadku, kiedy ciśnienie krwi zwiększa się w sposób znaczny i wtłacza się do komory sercowej dochodzi do sztywności. Bez względu na to, jak mocno wzrosło ciśnienie, należy jak najszybciej udać się do weterynarza.

Mops jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury. Dlatego nie powinno się z nim przebywać na rozgrzanym powietrzu. Karygodne jest zamykanie go w samochodzie, w którym podczas upału dochodzi do 40 lub więcej stopni. Psy mają obniżoną regulację termiczną i taki wzrost temperatury może doprowadzić go do śmierci. Objawami udaru cieplnego u mopsa jest przyspieszony oddech, wymioty, biegunka, blade śluzówki, utrata przytomności. Pierwszą pomocą jest przeniesienie go w zacienione, przewiewne miejsce i polanie obficie wodą oraz podanie wody do picia. W przypadku silnego przegrzania należ wezwać weterynarza.

Ze względu na budowę ciała mops narażony jest na uraz kręgosłupa. Nie należy pozwalać na skoki przez wysokie lub z wysokich przeszkód. Dobrym sposobem na kręgosłup jest pływanie, jednak w przypadku mopsa nie jest to idealne rozwiązanie. Mops bowiem za szybko się męczy i niepilnowany jest narażony na utonięcie ze zmęczenia.
Częstą chorobą, która dotyka tę rasę jest choroba nerek. Jest ono trudno rozpoznawalne u tego psiaka ponieważ przy chorobach nerek psu towarzyszy ciężki oddech. W tym przypadku ciężki i chrapliwy oddech jest domeną tej rasy. Dlatego innym sposobem jest obserwacja psiaka, jaką ilość wody pije. Nadmierne picie może wskazywać na niewydolność nerek.

Kolejną chorobą są infekcje oczu. W przypadku pojawienia się owrzodzeń, lub niebieskiego połysku oka (objaw jaskry), należy skonsultować się ze specjalistą.

Często zdarzającą się chorobą jest przepuklina pachwinowa. Niekiedy jest nie do odkrycia u szczeniaków, widoczna jest u psa, czy suki dorosłej. Przepuklina musi być zdiagnozowana u weterynarza, który może podjąć decyzję o interwencji chirurgicznej. W przypadku przepukliny częstą jej odmianą jest przepuklina pępkowa może dojść do niej w czasie porodu, podczas nieumiejętnym pociąganej pępowinie. Może mieć różne rozmiary, niemniej jednak tylko wyraźna pępowina wymaga operacji.

Częstą dolegliwością psiaków, szczególnie w młodym wieku jest obecność pasożytów. Z tego powodu maluchy powinny być wcześnie odrobaczone. Następne odrobaczanie wykonuje się raz na sześć miesięcy. Typowym zwierzęcym pasożytem są pchły i kleszcze. Na te uciążliwe stworzenia, należy kupić w sklepie zoologicznym odpowiednie preparaty. W przypadku pcheł ich działanie obejmuje 6 miesięcy w przypadku kleszczy 1 miesiąc.

Innymi chorobami i dolegliwościami, które pojawiają się u psów z różnym stopniem uciążliwości i szkodliwości to: brak jąder u psów, choroba lokomocyjna, ropomacicze u suk, choroby wątroby, kaszel kenelowi, alergia pokarmowa, infekcje uszu.

Leave a Reply