Szczeniaki mopsa

trzymane w rękach szczeniak mopsaOkres szczenięcy mopsa jest krótkim etapem w życiu tej rasy. Jest on jednak dość istotny, jeśli chodzi o zachowanie jego zdrowia i dobrego zachowania w przyszłości. Z tego powodu należy zadbać już w bardzo młodym wieku o szkolenie tego psa, który oprócz urokliwej urody, ma również mocny i silny charakter. Niemniej jednak nie należy tłamsić jego młodzieńczej żywiołowości. Młody mops jest wydawany dla nowego właściciela po osiągnięciu od 8 do 16 tygodnia. Wówczas należy zacząć uczyć malucha jeść inny pokarm niż mleko matki. W tym czasie należy zacząć szkolenie. Większość szczeniąt odstawianych jest od matki między 4 a siódmym miesiącu. Wiek od 2 do 6 miesięcy może spowodować konieczność okazywania wielkiej cierpliwości właściciela. Te niezależne szczeniaki mopsa będą chciały poznawać świat po swojemu. Można oczekiwać gryzienia zabawek i niestety także innych przedmiotów, walki o dominację. Po osiągnięciu 6 miesiąca życia można zauważyć zmiany w zachowaniu pupila. Niemniej jednak jego charakter nie będzie jeszcze w pełni ukształtowany. Należy pamiętać o tym, że nawet jako dorosły pies, nie wykaże się on „ślepym posłuszeństwem”. Aby stać się przywódcą stada tej rasy, należy w tym okresie zintensyfikować trening.
       
Potrzeby energetyczne dla szczeniaków mopsa są dość duże, jak na tak małą wielkość. Ich zabawy spalają jednak dużo energii. Z tego powodu, po odstawieniu od matki, mopsy potrzebują wysokokalorycznej i dobrej jakościowo karmy. Trzeba to jednak wprowadzać stopniowo. Początkowo zamiennie – mleko matki i rozmiękczony pokarm stały, później już pokarm stały. Ważne jest, aby podawana karma była wysokiej jakości, czyli posiadała białka wysokoprzyswajalnego – mączka z kurczaka, indyka, ryby, jagnięciny i ryżu (czyli białka zwierzęcopochodne), (im mniej białka z drobiu, tym lepiej), a zawierała jak najmniej białka roślinnego, czyli pochodzącego z kukurydzy, pszenicy. Na pytanie, czy czworonóg dostaje jedzenie, które odpowiada jego potrzebom, można uzyskać odpowiedź obserwując mopsa. Powie nam to jego zachowanie, chęć do zabawy, spacerów, apetyt, błyszczące oczy (charakterystyczne dla tej rasy), doskonała kondycja włosa i skóry oraz jego stolec, który u zdrowego szczeniaka ma kształt uformowany koloru brązowego.

W wieku szczenięcym mopsa ważne jest wykonywanie w odpowiednich terminach szczepień, które zabezpieczą naszego pupila przed ciężkimi i śmiertelnymi chorobami zakaźnymi. Dopóki szczenię ssie mleko matki, jest zabezpieczone przeciwciałami w nim zawartymi. Po odstawieniu jednak jest zagrożone przez niewykształcony jeszcze układ odpornościowy. Najpopularniejszymi szczepieniami są szczepionki przeciw wściekliźnie, nosówce, parwowirozie, chorobie Rubatha (wirusowe zapalenie wątroby), kaszlowi kenelowemu, parainfluenzie, leptospirozie, koronawirozie, bakterii krztuśca, adenowirusowemu zapaleniu płuc, boreliozie i babeszjozie (pokleszczowe), grzybicy skórnej psów. Pierwsze szczepienie jest wykonywane jeszcze u hodowcy (6 – 8 tydzień życia). Kolejne szczepienie to około 3 tygodnie od momentu podania pierwszej szczepionki.

Leave a Reply