Czym nakarmić malutkiego mopsa?

karma dla szczeniaka mopsa w kształcie kolorowych kosteczek Żywienie szczeniaków rządzi się innymi prawami, niż żywienie psów dojrzałych. Szczeniaczki z racji niedojrzałości układu trawiennego i okresu ich szczególnego wzrostu wymagają posiłków częstych i bardzo bogatych w składniki odżywcze. Brak spełnienia tych warunków skutkuje poważnymi problemami ze zdrowiem u tych piesków.

Odpowiednio zbilansowana karma dla szczeniaka mopsa to taka, która zwiera zdecydowanie wyższą ilość białka zwierzęcego, niż karma dla dorosłych psów. Powinna ona być wzbogacona o wapń i konieczne dla rozwoju kwasy tłuszczowe oraz mikroelementy. Doskonałym źródłem wapnia jest jajko oraz skorupka, co często stosują właściciele mopsów, dodając ją do mięsa. Mopsy przysparzają wiele problemów żywieniowych ze względu na odkładającą się tkankę tłuszczową. Psy z racji upodobania do leżenia na kanapie i niechęci do ruchu mają tendencje do tycia. Z uwagi na to powinny otrzymywać karmę wysokiej jakości ale lekkostrawną. W przypadku psów w okresie wzrostu nie jest wskazane, aby karmę psu ograniczać, ponieważ może to działać na jego szkodę, dlatego tym bardziej należy zwracać uwagę na to co i kiedy zjada nasz piesek.

Karmienie szczeniąt powinno odbywać się bardzo często, czyli 4 lub 5 razy w ciągu dnia w regularnych odstępach czasowych. Dotyczy to piesków do 12 tygodnia ich życia. Psy starsze od 3 do 6 miesiąca powinny być karmione 3 razy, a te w wieku od 6 miesięcy do roku dwa razy dziennie. Roczne psy mogąbyć karmione raz dziennie. Każdy posiłek powinno się podawać posiłek zawsze o tej samej godzinie, co wyrobi odpowiedni nawyk i pomoże w dolegliwościach trawiennych. Karma dla szczeniaka mopsa powinna być różnorodna i dopuszczać różne gatunki mięsa oraz ryby. Przykładowy jadłospis dla szczeniaczka to: kurczak, wołowina, ryż i marchew, ale można kombinować inaczej podając zamiast mięsa rybę lub nabiał. Pieski uwielbiają ser biały, który oprócz białka zawiera konieczny dla rozwoju kośćca wapń. Ryby nie mogą być jednakże podstawą posiłków i nie mogą być podawane zbyt często. Zabronione jest podanie psu ryb przetworzonych: wędzonych, solonych, itp. Podobnie jak zabrania się podawania po obróbce termicznej kości.

Jedzenie dla szczeniaka musi być odpowiednio rozdrobnione. Szczególnie mopsy mają w tym względzie duże kłopoty, ponieważ ich małe pyszczki nie są w stanie pogryź ć dużych kęsów. Rozdrobnienie karmy chroni ich także przed chorobami układu trawiennego, ponieważ pieski nie połykają w całości kęsów ale  jeśli jest odpowiedniej wielkości są w stanie go przeżuwać i rozdrobnić w pyszczku.

Dobrym wyjściem w karmieniu szczeniaków jest zastosowanie się do propozycji producentów karmy dla zwierząt, które przeznaczają do sprzedaży karmy junior. Są one dostępne w dwóch wariantach karmy suchej i mokrej. Wśród hodowców największą popularnością cieszą się karmy suche. Są one doskonale zbilansowane pod względem składników odżywczych.

Każda sucha karma wymaga, aby  przed jej podaniem była namoczona, co spowoduje, że nie będzie ona pęczniała w brzuszku pieska i będzie on wiedział ile jej zjeść, by być sytym.

Szczeniaki aby były zdrowe powinny być karmione karmą zawierającą przynajmniej około 80% białka zwierzęcego. Składnik ten zaspokaja potrzeby energetyczne psa, pozwala na prawidłowy wzrost i rozwój oraz stanowi podstawowy budulec kośćca. Pieska nie wolno dokarmiać słodyczami, a także należy unikać karmienia miedzy posiłkami.

Leave a Reply