Mops – „Multum in parvo”, czyli dystynkcja i błazenada w jednym

dwa psy rasy mops na trawie o jasnym i ciemnym umaszczeniuDla mało aktywnych właścicieli jest niezastąpionym kompanem. Zawsze pogodny, sympatyczny i lubiący się bawić. To wspaniały towarzysz o niewielkich potrzebach. Mopsmultum in parvo, czyli wiele w małym – określenie to odnosi się nie tylko do budowy ciała tej rasy psów, ale i do temperamentu, i charakteru.

Należą do małych psów w typie molosa. Rasa mopsów zaliczana jest do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Są to zwierzęta o zwartej budowie oraz dobrze umięśnionej i  proporcjonalnej sylwetce, właściwie dającej się wpisać w kwadrat. Tułów mają krępy i krótki, a klatkę piersiową szeroką. Ich głowa jest okrągła i szeroka. Szczególny wyraz zyskują zmarszczki, którymi pokryta jest część twarzowa czaszki oraz pieprzyki znajdujące się na policzkach. Mopsy mają łagodne, duże i wyłupiaste oczy ciemnego koloru. Charakterystyczne są też ich małe i delikatne uszy przypominające ciemny aksamit. Ogon psów tej rasy zwija się ciasno nad grzbietem. Zwierzęta te mają umaszczenie w kolorze srebrzystym, morelowym, czarnym lub płowym. Te o jasnym umaszczeniu posiadają ponadto ciemniejsze części: maskę, uszy, pręgę na grzbiecie i znamię na czole.

Rasa mopsów to jest bardzo stara, wywodzi się ze starożytnych Chin, gdzie była otaczana wielką czcią. Liczy sobie 2000 lub 3000 lat Wizerunki psów tej rasy można odnaleźć na antycznej porcelanie. Istnieją różne hipotezy dotyczące jej pochodzenia. Wedle archeologów i historyków rasa mopsów była tworzona nawet w ciągu 1000 lat na chińskim dworze. Psy tej rasy mogły być w posiadaniu jedynie przedstawicieli cesarskiego dworu, gdyż hodowla poza jego murami był zabroniona i groziła karą śmierci. Ich istnienie było tajemnicą nie tylko dla świata, ale i dla samych Chińczyków. Dopiero wojna i kontakty handlowe zmieniły sytuację. W Europie mopsy znalazły się prawdopodobnie w XV-XVI w. Początkowo mopsy stały się ulubieńcami Holendrów, a następnie Anglików. Interesowały się nimi tak znakomite osobistości, jak Wilhelm Orański czy królowa Maria Antonina. W Wielkiej Brytanii zyskały nazwę „pug” (z ang. pug nose – płaskonosy), dzięki swemu charakterystycznemu, spłaszczonemu pyszczkowi.

Przedstawiciele mopsów są znakomitymi psami rodzinnymi, stale poszukują kantaków ze swoimi właścicielami. Są czułe i wrażliwe o bardzo dobrej naturze. Silnie przywiązują się do domowników i potrafią okazywać im swoje uczucia. W stosunku do obcych są dość nieufne. Z pewnością jest to rasa dla osób poszukujących bliskiej i uczuciowej relacji z psem. Potrafią dostosować się do różnych stylów życia. Są znakomitymi kompanami do zabaw z dziećmi, zawsze przyjazne, łagodne, żywe i tolerancyjne, można powiedzieć nawet, że same uważają siebie za dzieci. Charakteryzują się również przyjaznym stosunkiem do innych zwierząt.

Rasa mopsów nie jest jednak skora do wykonywania poleceń właścicieli, mimo tego można nauczyć je dobrego wychowania, zwłaszcza gdy uczy się ich przestrzegania zakazów od młodego wieku.

Psy tej rasy maja wrażliwe oczy toteż ich oczy wymagają stałej i systematycznej pielęgnacji. Problemy zdrowotne, które pojawiają się u mopsów dotyczą układu krążenia, i układu oddychania. Mogą cierpieć tez na deformację kręgów atopię skóry.

Leave a Reply