Podstawowe zasady w hodowli psów do towarzystwa

pies pochodzący z hodowli mopsówMały piesek jest marzeniem większości mieszczuchów. Każdy z nich pragnie by pies zaspokajał głównie potrzebę towarzystwa, a nie wymagał długich spacerów i konieczności zaspokajania potrzeby ruchu u zwierzęcia. Idealne pod tym względem są psy rasy mops.  Te dziwaczne pieski o krępych i zwartych ciałkach ze specyficznym spłaszczonym pyszczkiem cieszą ze względu na kontaktowość, towarzyskość i łatwość, z jaką przystosowuje się do otoczenia.

Hodowla mopsa nie jest szczególnie wymagająca, ale też nie najłatwiejsza. Nie należy ignorować koniecznych dla jej powodzenia czynności, szczególnie w zakresie pielęgnacji i żywienia tego psa. Dla psa warunkiem dopuszczenia do reprodukcji jest wiek minimum 15 miesięcy oraz wpis na listę reproduktorów. Maksymalny wiek hodowlany tych psów to około 10 lat, a dla suk wynosi około 8 lat.

Hodowca w celu znalezienia reproduktora powinien udać się do Związku Kynologicznego lub skontaktować się z właścicielem suki. Podobnie jak na świecie, tak i w Polsce istnieje wiele klubów wielbicieli mopsa. Polskie pieski zrzeszone są w Klubie Psów Ozdobnych i do Towarzystwa, który istnieje od 1978 roku. Poszukując reproduktora dla naszej suki należy kierować się kryterium podwyższenia standardu naszej hodowli. Praca hodowcy powinna polegać na bezustannym poprawianiu wad w wyglądzie psa. Przy wyborze reproduktora musimy barć pod uwagę fakt, czy linia hodowlana nie koliduje z linią hodowlanąsuki (oceny można dokonać na podstawie rodowodów psów). Ponadto bierze się pod uwagę osiągnięcia wystawowe psa. Kolejnym z kryteriów jest to czy uzyskane skojarzenie pozwoli uzyskać coraz lepsze eksterierowi szczenięta. Kierując się takimi kryteriami możemy mieć pewność, że każdy kolejny miot będzie lepszy od poprzedniego. Istnieją dwa rodzaje hodowli: imbredowa oraz hodowla „na linię”. Pierwsza polega na tworzeniu wyspecjalizowanych linii imbredowych, które maja na celu ujednolicenie genetyczne linii hodowlanej w zakresie wybranej cechy. Drugi rodzaj jest metodą stosowana przez wybitnych specjalistów i polega na utrzymaniu bliskiego pokrewieństwa z cennym przodkiem, który jest założycielem linii. Wszystkie psy, które się pojawiają w hodowli musza być rejestrowane macierzystym oddziale Związku Kynologicznego.

Powodzenie hodowli mopsa gwarantuje także odpowiednia pielęgnacja psów i ich odpowiednie żywienie. Pielęgnacja polega ona głównie na oczyszczaniu fałd skóry, szczególnie bruzdy nosowej wacikiem i ich dokładnemu osuszaniu.

Mopsy hodowane są także w Polsce, gdzie znajdują wielu entuzjastów i wielbicieli tej rasy, którzy z wielką pasją realizują zadania hodowli. Na uwagę zasługuje hodowla D. Jaworskiej z Warszawy, gdzie urodzone tam pieski szczycą się tym, że za ojca mają utytułowanego Macho Pibaro z hodowli Stellanova. Pieski te są sprzedawane w różnych cenach od 500 zł do 3500 zł. Inne znane hodowle mopsów to: Mogador, Gaya, Flasching, Milejdi. Wszystkie proponują szczeniaki  wystawowe rasy mops. Analizując różne ogłoszenia możemy natknąć się na najdroższego pieska w kwocie 3500 zł z hodowli Wróblewski Rewir. Proponują pieski z rodowodem, gdzie ojciec to MontesAuri YUSTAS IMPISH SMILE pochodzący z importu z Rosji a matką jest suka ALLISON LILLIA z hodowli Wróblewski Rewir. Standardem jest, że rasowe psy przeznaczone do sprzedaży są zawsze po wszystkich szczepieniach i odrobaczone, po kwarantannie.

 

Leave a Reply